Aglomerație la Giurgiu-Ruse: lucrările la Podul Prieteniei continuă încă un an
Traficul rutier dintre România și Bulgaria este din nou îngreunat de lucrările care se desfășoară pe partea bulgară a Podului Prieteniei. Situația va continua încă un an, însă în perioada minivacanței de Paște vor fi luate măsuri pentru fluidizarea circulației.

Publicat de Cosmin Meca, 15 aprilie 2025, 11:27
Lucrările la Podul Prieteniei, la punctul de trecere a frontierei Giurgiu–Ruse, pe partea bulgară, vor mai dura un an, ceea ce duce la aglomerarea traficului, mai ales în această perioadă. Totuși, în minivacanța de Paște va fi mărită fereastra de tranzit pe sensul de ieșire din România.
Autoritățile bulgare recomandă cetățenilor care intenționează să intre în țară în zilele următoare să renunțe la dispozitivele de navigare, întrucât mai multe rute vor fi modificate.
De asemenea, cozile pentru plata taxei de pod și a vinietelor pot fi evitate prin efectuarea acestor plăți în format electronic din România, inclusiv din zona de frontieră.