Connect with us

Sport

Alina Rotaru medaliata cu bronz

Alina Rotaru a câștigat, duminică, medalia de bronz a probei de lungime din cadrul Campionatelor europene de atletism pentru tineret de la Tallinn

Published

on

Sportiva româncă Alina Rotaru a câștigat, duminică, medalia de bronz a probei de lungime din cadrul Campionatelor europene de atletism pentru tineret de la Tallinn, cu rezultatul de 6,69 m, urcând bilanțul delegației României la această ediție la 4 trofee – 2 medalii de aur, prin Bianca Răzor, la 400 m, Alin Alexandru Firfirică, la disc, 1 de argint Elena Panțuroiu, la triplusalt, și 1 de bronz.

În concursul de duminică după-amiază, sportive noastra a fost multă vreme pe locul secund, după ce a sărit din a doua încercare 6,69 m, dar a fost depășită în cele din urmă de germanca Malaika Mihambo — 6,73 m, campioana europeană, și de medaliata cu argint Jazmina Sawyers (Marea Britanie) — 6,71 m.

Intensitatea întrecerii și echilibrul acesteia este dat chiar de faptul că atletele prezente pe podiumul de premiere au fost despărțite de doar 4 centimetri.

Marea ghinionistă a lotului român la această competiție poate fi considerată fondista Mădălina Florea, care, după ce s-a clasat pe locul 4 în ziua a doua la 10.000 m, deși s-a autodepășit, alergând 10 km cu un Personal Best — 32’55″08/100, în cursa de 5.000 m ,  duminică a sosit, din nou la un pas de podium, pe locul 4, de data aceasta la propriu, fiind depășită cu numai 7 sutimi într-o luptă umăr la umăr pentru medalia de bronz cu ucraineanca Viktoria Kalujna.