Ilie Bolojan, la Chișinău. Maia Sandu: ”Am trăit vremuri în care Moscova a vrut să ne șteargă identitatea”
Șeful interimar al statului, Ilie Bolojan, a fost primit, astăzi, de Maia Sandu, într-o vizită oficială la Chișinău. Ceremonia de primire a avut loc la ora 10.00.

Publicat de Lica Simona, 1 martie 2025, 13:17
În conferința de presă comună, cei doi președinți au declarat:
Maia Sandu: ”Astăzi e o zi specială, de 1 martie sărbătorim împreună mărțișorul. Vizita dvs. e o dovadă că relația dintre Republica Moldova și România nu e doar un parteneriat politic sau strategic, e o relație de suflet, bazată pe istorie comună, ajutor reciproc. România e cel mai bun prieten, cel mai bun avocat. De-a lungul anilor, România ne-a fost mereu alături, cu sprijin concret, cu o voce clară și fermă în susținerea parcursului european. România este un partener de încredere, în eforturile noastre de a deveni un stat modern, european. Dincolo de asta, ne leagă dorința de a trăi în pace, libertate, democrație. Noi cunoașteam alternativa, am trăit vremuri în care Moscova a vrut să ne șteargă identitatea, să ne distrugă limba. Astăzi am arătat că suveranitatea aparține poporului, nu se dictează de la Moscova, nu se cumpără cu bani murdari”.
Ilie Bolojan: ”Prezența mea aici este un semn de respect pentru dvs, pentru tot ceea ce ați făcut în acești ani pentru Moldova. Faptul că sunt aici arată sprijinul și dedicarea pentru a întări relația între România și Moldova. Salut eforturile susținute și acțiunea forțelor politice pro-europene grație cărora Republica Moldova are o conducere pro-europeană”.