Liga I , etapa a XII-a la fotbal

Ieri s-au disputat 3 partide din atapa a XII-a a Ligii I la fotbal

Viitorul Voluntari a incheiat la egalitate partida de pe teren propriu cu ASA Tirgu Mures, scor 0-0. Muresenii au avut marile ocazii, dupa doua bare semnate de Bejan si Muresan, intr-un meci al carui final l-a surprins pe Henrique ratand din 2 metri cu portarul Buzbuchi. Singurele ocazii ale gazdelor au fost consemnate in primul sfert de ora.

Petrolul Ploiesti nu a reusit decat un rezultat de egalitate 0-0, pe propriul teren, in disputa cu Otelul Galati, ultima clasata in ierarhia  Ligii 1. Ploiestenii au avut cateva sanse bune de a inscrie ,trecandu-si in cont si doua bare, insa ghinionul lor dar si buna organizare din defensiva galatenilor au facut ca final,mente  „lanterna rosie” Otelul Galati sa fie egala  uneia dintre pretendentele la titlu , formatia Petrolul Ploiesti.

Surpriza etapei a fost furnizata de ultimul meci al zilei:CFR Cluj a fost invinsa pe teren propriu de FC Brasov ,rezultat final 1-2.

Desi au avut un start de partida foarte bun,  cu un gol anulat in mod eronat si 1-0 din penalty, ceferistii clujeni s-au vazut egalati in finalul primei parti, atunci cand  Mirko Ivanovski a comis hent in careu, iar Constantinescu a inscris de la punctul cu var. Lovitura de gratie a fost livrata de acelasi Constantinescu, in minutul 83 care a inchis tabela  cu un sut in cros de la 25 de metrii.