Sport

Spania câștigă EURO 2024 după o finală dramatică împotriva Angliei

Published

on

Selecționata Spaniei a triumfat la Campionatul European de fotbal – EURO 2024, duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, învingând Anglia cu scorul de 2-1 (0-0). Golurile Spaniei au fost marcate de Nico Williams (47) și Mikel Oyarzabal (87), în timp ce golul Angliei a fost reușit de Cole Palmer (73).

Parcursul Spaniei la acest turneu a fost impresionant, câștigând toate meciurile disputate. În faza grupelor, Spania a învins Croația (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0). În fazele eliminatorii, La Roja a trecut de Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1, după prelungiri) în sferturi, Franța (2-1) în semifinale și Anglia (2-1) în finală.

Tânărul jucător spaniol Lamine Yamal a scris istorie la acest turneu. La doar 16 ani și 338 de zile, el a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat la EURO, în meciul cu Croația. Apoi, 24 de zile mai târziu, a devenit cel mai tânăr marcator într-o semifinală și, duminică, cel mai tânăr jucător care a jucat și a câștigat o finală, la 17 ani și o zi.

Pentru Anglia, aceasta a fost a doua finală pierdută consecutiv, după ce în 2021, la Londra, a fost învinsă de Italia la loviturile de departajare. Gareth Southgate a intrat în istorie ca al treilea antrenor care atinge două finale de EURO, alături de germanii Helmut Schoen și Berti Vogts.

Sursă text: RADOR – Radio România

Sursă foto: facebook.com/uefa