Universitatea Craiova au terminat la egalitate

Universitatea Craiova au terminat la egalitate, 1-1, cu U Cluj, duminică seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 10-a a Superligii de fotbal. Gazdele au deschis scorul prin senegalezul Mamadou Thiam, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Dan Nistor.

Craiovenii, care au făcut o primă repriză slabă, dar care au jucat mult mai bine după pauză, au egalat prin japonezul Takuto Oshima, cu un şut deviat de Gabriel Simion. Niponul a marcat în premieră în Superligă.

Cu egalul de duminică seară, U Cluj rămăne pe primul loc, cu 22 de puncte și cu un avantaj confortabil, de cinci puncte față de următoarea clasată, Oțelul Galați.  Dinamo completează podiumul, cu 16 puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova, care se află pe patru, iar CFR Cluj și Petrolul Ploiești ocupă ultimele două locuri din play-off,  la finele acestei etape.

În etapa următoare, U Cluj se va deplasa la Iași pentru meciul cu Politehnica, sâmbătă, 28 septembrie, ora 16:45,  iar Universitatea Craiova va primi vizita celor de la Unirea Slobozia , luni, 30 septembrie, ora 21:00.